Czym jest Ajurweda? Produkty ajurwedyjskie

Medycyna ajurwedyjska (w skrócie „Ajurweda”) jest jednym z najstarszych na świecie holistycznych („całego ciała”) systemów leczenia. Został opracowany ponad 3000 lat temu w Indiach. Opiera się na przekonaniu, że zdrowie i dobre samopoczucie zależą od delikatnej równowagi między umysłem, ciałem i duchem. Jego głównym celem jest promowanie dobrego zdrowia, a nie zwalczanie chorób. Lecz zabiegi mogą być ukierunkowane na konkretne problemy zdrowotne. W USA traktowana jest jako forma medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM). Według Ayurvedy wszystko we wszechświecie – martwe lub żywe – jest połączone. Jeśli twój umysł, ciało i duch są w harmonii ze wszechświatem, masz dobre zdrowie. Kiedy coś zakłóca równowagę, chorujesz. Wśród rzeczy, które mogą zaburzyć tę równowagę, są wady genetyczne lub wrodzone, urazy, zmiany klimatyczne i sezonowe, wiek i emocje.

Ci, którzy praktykują Ayurvedę, wierzą, że każdy człowiek składa się z pięciu podstawowych elementów występujących we wszechświecie: przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. Łączą się one w ludzkim ciele, tworząc trzy siły życia lub energie, zwane doszami. Kontrolują działanie twojego ciała. Dosza Vata (przestrzeń i powietrze); dosza pitta (ogień i woda); i dosza Kapha (woda i ziemia). Każdy dziedziczy unikalną mieszankę trzech dosz. Ale jeden jest zwykle silniejszy niż inni. Każdy kontroluje inną funkcję ciała. Uważa się, że twoje szanse na zachorowanie – i problemy zdrowotne, które rozwijasz – są powiązane z równowagą twoich dosz. Równowagę dosz można regulować poprzez odpowiednie leczenie i preparatu ajurwedyjskie(dostępny w zielonysklep.com).

Leczenie w ajurwedzie odbywa się przez proces oczyszczania zwany panchakarmą, który ma na celu zmniejszenie objawów i przywrócenie równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *